ECTS @ IUE ECTS @ IUE ECTS @ IUE ECTS @ IUE ECTS @ IUE ECTS @ IUE ECTS @ IUE

Değişim Öğrencileri İçin Pratik Bilgiler


Vize ve Oturma İzni

Öğrenciler Türkiye’ye gelmeden önce ülkelerindeki en yakın Türk Konsolosluğundan öğrenci vizesi almalıdır. Öğrenci vizesi yerine turist vizesi alınırsa, bu vize kabul edilmeyecektir. Öğrenci vizesi olmadan Türkiye’ye gelen öğrenciler öğrenci olarak kayıt yaptıramaz ve oturma izni alamazlar.

Gebze’ye gelen tüm yabancı öğrencilerin, Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren bir ay içinde İzmit Emniyet Müdürlüğü Pasaport Dairesine kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Buradan öğrencilere, GTÜ’deki eğitimi boyunca geçerli olacak oturma izni (İkamet Belgesi) verilecektir. Öğrencilerin bu belgeyi her zaman saklaması gerekmektedir.

Oturma izni başvurusunda istenen belgeler;

  • Başvuru Formu,
  • GTÜ Öğrenci belgesi (Öğrenci İşleri Dairesinden alınacaktır),
  • 6 adet vesikalık fotoğraf,
  • Öğrenci vizesiyle birlikte pasaportun bir fotokopisi,
  • Oturma izni ücreti (Ücreti, GTÜ Uluslararası İlişkiler Ofisi görevlilerinin yardımıyla öğrenebilirsiniz).

Kütüphane

Prof. Dr. Nejat Göyünç Kütüphanesi Çayırova kampüsünde bulunmaktadır. Kütüphanedeki okuma salonu hafta içi saat 08.00’dan 17.00’a kadar açıktır. Kütüphane hizmeti ücretsizdir (Kütüphaneden kitap ödünç alabilmek için üyelik istenmektedir).

Internet Hizmetleri

GTÜ’de internete ULAKNET altyapısıyla bağlanılmaktadır. Ayrıca diğer IT hizmetleri kampüsün çeşitli noktalarında hem öğrencilere hem de akademik personelin kullanımına açıktır. Her bölüm kendi bilgisayar ağına ve bilgisayar laboratuarına sahiptir. Bunun yanında hafta içi mesai saatlerinde açık bilgisayar laboratuarları da vardır.

Laboratuarlar

GTÜ 69 son teknoloji ekipmanlarla donatılmış araştırma ve/veya eğitim laboratuarına sahiptir. Laboratuarlar hakkında daha fazla bilgi için bölüm sayfalarını ziyaret ediniz.

Banka Hizmetleri

Gebze merkezde farklı para birimlerinde hesap açabileceğiniz pek çok banka şubesi mevcuttur. Bankalar hafta içi saat 9.00 -17.00 saatleri arasında açıktır. Çayırova kampüsü ana girişinin yanında Garanti, Vakıfbank ve Ziraat Bankalarının ATM’leri bulunmaktadır.

İletişim Hizmetleri

Türkiye aktif telefon ağına sahiptir. Türk Telekom, Türkiye’de her çeşit ulusal ve uluslararası telekomünikasyon hizmeti sağlamaktadır. Kamu telefonları; manyetik kart ile çalışan halka açık telefonlardır. GTÜ kampüslerinde birçok kamu telefonu vardır. Kamu telefonlarında kullanılan kartlar, mevcut tarife oranlarıyla Türk Telekom bayisinden temin edilebilir.

Uluslararası öğrenciler Türkiye’deki ikametleri esnasında kullanmak üzere bir yıllık süre içinde bir cep telefonu getirme hakkına sahiptir. Bu şekilde Türkiye’ye getirilen kişisel cep telefonu vergiden muaftır. Öğrenciler uluslararası konuşmalara açık olması koşuluyla kendi cep telefonu hattını Türkiye’de de kullanabilir.

Yerel Saat

GMT +2

Musluk Suyu

Musluk suyu klorlanmıştır. Buna rağmen içme suyu olarak marketlerde satılan şişelenmiş suların kullanımı tavsiye edilir.

Ağırlık ve Uzunluk Ölçüsü

Metrik sistem

Öğrenci Kulüpleri

Öğrencilerini topluluk kurma, sosyal faaliyetleri yaygınlaştırma ve topluluklara üye olmaları konusunda destekleyen Üniversitemizdeki öğrenci grupları 4 ana topluluk altında faaliyet göstermektedir: Bilişim ve İnovasyon Topluluğu, Fen ve Mühendislik Topluluğu; Kültür, Edebiyat ve Sanat Topluluğu; Spor Topluluğu ile Türkçe Topluluğu.